Zpravodaj červenec 2018
Z P
R A V O D A J
https://zo-kscm-holice.webnode.cz www.facebook.com/zokscmholice
Vydáno v červenci 2018 výborem ZO KSČM v Holicích
Stanovisko KSČM k podpoře vlády ANO 2011 a ČSSD
Programem KSČM jsou zájmy lidí, stabilita a suverenita naší země a mír
Za 25 let od rozbití Československa a vzniku samostatné České republiky bude již patnáctá vláda předstupovat před Poslaneckou sněmovnu Parlamentu s žádostí o získání důvěry pro své vládnutí. Jména předsedů vlády od Václava Klause až po Bohuslava Sobotku, utvářela spolu s dalšími výraznými představiteli pravice a sociální demokracie tvář české společnosti a státu. Ať šlo o vlády opírající se o politickou oporu parlamentní většiny, opoziční smlouvu, či vlády úřednické bez důvěry, vždy se jednalo o vlády se silným pravicovým akcentem, přestože si často rády dávaly samy jiné přívlastky své charakteristiky.
V průběhu velkých společenských změn však měly jedno společné, připravit a provést zásadní majetkový převrat velkými restitucemi a zprivatizováním veřejných hodnot, z České republiky vytvořit poslušného vazala SRN a USA. Shodná falešná priorita tzv. "přátelských transatlantických vazeb" nás dovedla do členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Demokratické hodnoty se postupně vytrácely, náš stát se stával polokolonií, české vlády a představitelé vládnoucích elit stále více zabředávaly do velkých korupčních afér. Tzv. majetkové vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi "církevní restituce" a otevřené paktování zejména poslední vlády Bohuslava Sobotky a představitelů KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a Daniela Hermana se Sudetoněmeckým krajanským sdružením jen naznačovaly, co dalšího se má v České republice odehrát. Ostatně poslední výroky německé kancléřky Angely Merkelové by neměly nikoho nechat na pochybách.
KSČM proto po říjnových parlamentních volbách 2017 přistoupila na konstruktivní jednání s vítězem voleb hnutím ANO 2011. Plně si je vědoma, že jednala a jedná s pravicovým politickým hnutím. KSČM jde o budoucnost České republiky a důstojný život jejích obyvatel. Sedm základních priorit: trvalý růst minimální mzdy, valorizace důchodů, ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, zdanění církevních restitucí, zabránění dalšímu nárůstu ceny bydlení a podpora výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez zvyšování spoluúčasti pacientů jsou základní požadavky, za jejichž prosazení je KSČM ochotna tolerovat vznik menšinové vlády hnutí ANO 2011 a ČSSD. Plně jsme si vědomi, že nejde, jak licoměrně ČSSD tvrdí, o vládu levicovou. Jsme si vědomi i hlubokých rozdílů v názorech na zahraniční politiku, obranu a bezpečnost naší země, řešení daňové politiky i rozdílných názorů na rozsah zákona o celostátním referendu. Nechceme však návrat zkorumpované pravice a pohrobků Sudetoněmeckého landsmanšaftu. KSČM si plně zachová samostatné suverénní rozhodování při naplňování svého programu v zájmech občanů naší země a nezavazuje se k poslušnému plnění požadavků menšinové vlády. KSČM stojí na straně lidí, hájí suverenitu naší země a mír.
Autor: ÚV KSČM
-
Druhá Babišova vláda získala důvěru
Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD získal důvěru poslanců v Poslanecké sněmovně. PRO bylo 105 poslanců, PROTI 91. Pro současný kabinet si Babiš vyjednal podporu komunistů, kteří se zavázali, že ho budou tolerovat. O důvěře se ve Sněmovně jednalo od středečního rána.
Vládu přišel před poslance podpořit prezident republiky Miloš Zeman. Po jeho vystoupení se k řečnickému pultíku postavil premiér Andrej Babiš a v hodinu a 40 minut trvajícím vystoupení přiblížil poslancům program nové vlády, který označil za »velice dobrý«. Vyjmenoval šest hlavních priorit kabinetu – důchodovou reformu, digitální Česko, boj za české zájmy v Evropské unii a ve světě, sestavení strategického investičního programu, reformu státu a posílení bezpečnosti. Slíbil investice i růst například důchodů, platů učitelů a obranných výdajů, a naopak snižování státního dluhu. »Jsem přesvědčen, že nová menšinová vláda udělá maximum pro lidi,« zdůraznil premiér.
Vláda si od opozice vyslechla nejen kritiku svého programového prohlášení, pravice jí vytýkala především to, že se opírá o podporu komunistů. Proti tomu se ohradil předseda ÚV KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Odvolával se přitom na Ústavu ČR a Listinu základních práv a svobod, podle nichž je český politický systém založený na volné soutěži politických stran a občané mají přístup za rovných podmínek k voleným i jiným funkcím. »Jestliže v parlamentních volbách do Sněmovny vstoupilo devět politických stran, tak všech devět politických stran má právo jednat o jakémkoli vytvoření politického režimu tohoto státu,« uvedl. Zdůraznil, že každý má právo podílet se na správě státu a KSČM nikomu nedovolí, aby jí bránil toto právo uplatňovat. »Jsme suverénní politická strana, která se stala trvalou součástí české politické scény, jsme na to hrdí, protože za námi nejsou korupční skandály, za námi nejsou žádní kostlivci ve skříních z doby privatizace,« uvedl Filip. Komunisté podle něj budou vládu podporovat proto, že slibuje změnu, která je pro český stát potřebná. »Tato vláda svým programovým prohlášením dělá alespoň krok ke změně, který je tady nanejvýš potřebný a který si vynutili voliči ve volbách v loňském roce,« uvedl. Vláda podle něj mj. dává záruku dalšího ekonomického růstu ČR, dalšího růstu spotřeby domácností a dává také možnosti, aby český export byl dál trvalým motorem české ekonomiky.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik uvedl, že rozhodnutí komunistů o podpoře a toleranci vlády ANO a ČSSD bylo pro stranu jedno z nejtěžších za 28 let. »Myslíme si, že je třeba ctít parlamentní demokracii a hájit ji před těmi, co si myslí, že je nedemokratické všechno, co není po jejich. Myslíme si, že mandáty, které jsme obdrželi od voličů, jsou naprosto stejné. I Komunistická strana Čech a Moravy se má chopit příležitosti,« řekl. Zdůraznil, že KSČM nejde o moc, v takovém případě by si podle něj řekla o vládní posty.
Miroslav Grebeníček (KSČM) uvedl, že při svém rozhodování považuje za prvořadou a zcela zásadní odpověď na otázku, co může přinést tato vláda občanům a státu, bude-li plnit předložený program, a co by mohly přinést jiné alternativy. »S tímto vědomím musím posuzovat okolnosti vzniku nové vlády, a to při všech kritických výhradách, které k ní, jejím jednotlivým členům a jejímu programu mám,« řekl. Podle programového prohlášení by hospodaření a vládnutí mělo občanům a státu prospět, dodal. Země se podle něj dostala do situace, kdy buď vznikne vláda vítěze voleb s důvěrou, podporovaná či tolerovaná jinými subjekty, nebo se republika posune ke krizi a postupně i k předčasným volbám. »Jsem přesvědčen o tom, že jiná vládní sestava, příp. předčasné volby by měly smysl jen tehdy, pokud by bylo možné sestavit vládní koalici, která nabídne lepší, občanům příznivější vládní program, než tato vláda. V tuto chvíli však žádnou takovou alternativu nevidím,« zdůvodnil Grebeníček svůj postoj k novému kabinetu. Nynější »ataky papalášů« pravicových stran proti Babišovi jsou podle něj »zhrzeným pláčem nad vlastním rozlitým mlékem«. »Křik a strašení levicovou vládou je jen trapnou fraškou zhrzených,« uvedl Grebeníček.
Zdroj: HN (jad, ku), redakčně kráceno
Ve dnech 11. až 12. července 2018 zasedal v Bruselu summit NATO, jehož hlavními body jednání byly obrana a zastrašení v kontextu vztahů s Ruskem, partnerství NATO s EU, posilování stability a boj proti terorismu, modernizace a obranné výdaje a situace v Sýrii a další rozšíření tohoto vojenského paktu. Summit jednoznačně ukázal, že zájmy, které hájí a prosazují USA prostřednictvím Severoatlantické aliance, jsou v hlubokém rozporu se zájmy evropských zemí jako celku. KSČM vnímá, že Česká republika ani EU není už dávno pro USA v první řadě spojenec, ale přinejmenším konkurent, ne-li přímo protivník. Spojené státy oznámily program na modernizaci jaderných zbraní ve výši 1 bilion dolarů, který zahrnuje více "použitelných" zbraní. Přichází s novou jadernou pozicí umožňující nové možnosti k použití jaderných zbraní. Varovné je rozhodnutí o posílení velitelské struktury o 1 200 lidí i záměr mít do roku 2020 30 mechanizovaných praporů, 30 letek a 30 bojových plavidel. Připravených k akci do 30 dnů. Pokračuje rozšíření NATO o další země. Vážným negativním problémem je ultimativní požadavek USA na okamžité zvýšení výdaje na zbrojení na 2% a následně na 4% HDP. Tato pokračující expanze přispěla k růstu mezinárodního napětí a konfrontaci s Ruskem. KSČM velice negativně vnímá tlak prosazovaný NATO, které nutí Českou republiku a řadu států Evropy podílet se nedobrovolně na válečných přípravách, vyhrožování a zastrašování jiných států. A to přitom v otevřeném rozporu s cíli NATO jak jsou deklarovány v článku 1 Washingtonské smlouvy. Vidíme v tom jasné ohrožení zájmů naší země a jejích občanů. Armáda ČR musí sloužit k obraně naší země, nikoliv jako expediční sbor. KSČM spolu s pokrokovými a mírovými organizacemi vyjadřuje odpor vůči jaderné roli NATO a všem jaderným zbraním. Vyzýváme vlády, aby podepsaly smlouvu o zákazu jaderných zbraní a usilovaly o jaderné odzbrojení. Postavíme se proti destabilizujícímu rozšíření NATO, odmítáme rostoucí militarizaci Evropy, jakoukoli takzvanou evropskou armádu a tlak NATO na novou studenou válku. Požadujeme ukončení této války a vojenských intervencí NATO. Vyzýváme vládu, aby nezvyšovala výdaje na armádu, pokud nebude sloužit výhradně k obraně České republiky, a stejně tak odmítáme jakékoli navyšování zahraničních misí.
Autor: Výkonný výbor Ústředního výboru KSČM
KSČM k záměru ministra dopravy Ťoka
Den po toleranci KSČM k vyslovení důvěry menšinové vládě přichází ministr dopravy Ťok s vyhlášením o odvolání vedení ČD a.s. KSČM považuje tento záměr ministra dopravy za vážné ohrožení existence národního dopravce. Ve zdůvodnění uvedl, že hlavním důvodem je liknavý přístup vedení ČD a.s. k liberalizaci železniční dopravy v České republice. Přesněji k privatizaci výkonů na lukrativních tratích soukromými dopravci nebo společnostmi. Přitom v poslední novele drážního zákona úmyslně zapomněl zapracovat povinnost členského státu EU danou 4. železničním balíčkem, která spočívá v povinnosti ministerstva dopravy připravit Plán liberalizace železniční dopravy v České republice (tzn. stanovit objektivní pravidla pro liberalizaci). Skandální je také vyjádření ministra dopravy pro média, že čekal na pevný mandát, aby mohl tento krok provést. To potvrzuje, že se jedná o dlouhodobý záměr, který jde na ruku soukromým dopravcům a odpovídá zadání premiéra. Veřejné oznámení ministra dopravy o odvolání vedení ČD a.s. bez projednání ve vládě a v řídícím výboru ČD a.s. složeném ze zástupců ministerstev je pravděpodobně posledním krokem k ekonomické likvidaci státního železničního dopravce. Výměna vedení ČD je privatizační destabilizací podniku se 17.000 zaměstnanci. Předseda vlády Babiš si musí být vědom, že rozhodnutí Ťoka vyvolá bouři odporu nejen u zástupců zaměstnanců, ale i u odborné veřejnosti. KSČM bude chránit současného národního státního železničního dopravce a zaměstnance Českých drah.
Autor: Výkonný výbor Ústředního výboru KSČM
Výbor ZO KSČM přeje Všem čtenářům Zpravodaje příjemné a klidné letní dny a těm, kteří se chystají na dovolenou mimo Holice její pohodové, bezproblémové prožití. Příští číslo Zpravodaje vyjde zase v září.